Geotúránk kiindulásának helyszínén, az alig 100 lelket számláló Barnagon, körbepillantunk a falun, és megcsodáljuk a népi stílusú lakóházakat, és szót ejtünk a falu érdekes történetéről: Magyarbarnagról és Németbarnagról. Egy falu széli kőkereszttől visszatekintve a Kab-hegy pajzs alakja sokat elárul vulkáni működéséről. Zádorvár felé vesszük utunkat, ahol lábunk alatt a Fődolomit mesél nekünk kialakulása ősföldrajzi környezetéről, egy 200 millió évvel ezelőtti ősi világról. A karsztbokorerdőn át érkezünk ki a borókákkal tarkított gyepre.
Miközben egy rövid sétával a népszerű kirándulóhely, a Zádorvár romantikus romjaihoz sétálunk, útközben már szemünk elé tárul a festőien szép Pécselyi-medence.
Besétálunk a Zádorvár képzeletbeli kapuján a belsejébe, ahol a falak történelmi és földtani titkokat is rejtenek…
Egy lezárult régészeti ásatás izgalmas, friss eredményeiről is mesélünk, megtudhatunk érdekességeket, pl. hogyan került bele macskalábnyom, levél-és ujjlenyomat a téglákba...? Mi köze van a reformkori tégla-járóköveknek a középkori várhoz?
Meg is csodálhatjuk a vár déli részének kibontott, szépen feltárt falát, kaputornyának maradványait, mely teljesen más képet mutat, mint korábban, törmelékekkel elborítva. Megszemléljük közelebbről a vár különböző korú építőköveit is: nem is gondolnánk, hogy milyen sok fajta és színű kőzetből építették a várat több száz évvel ezelőtt... Ezek mind más-más geológiai történetet mutatnak be.
Az északi fal sziklára épült, melyben rejtélyes lyukakat: karsztos üregeket pillantunk meg, és melyek keletkezése nyomába eredünk. A Balaton-felvidék egyik legnagyobb tektonikai mozgása következtében kialakult tektonikai síkot is felfedezünk a sziklán.
A vár romja mellől, egy kis dombról körbetekintve a Pécselyi-medence csodás őszi színeiben, a lángba borult cserszömörce bokrokban gyönyörködünk. A háttérben megpillantjuk a Tihanyi-félszigetet és a Balaton csillogó víztükrét is. A hegyről lesétálva a bővizű Zádor-kút forrásának kitűnő karsztvizéből kortyolgatva szomjunkat csillapíthatjuk (a közelben régen vízimalmot hajtott ez a gyors folyású séd).
Pécsely felé bandukolva észrevesszük, hogy a túránk kezdeti szakaszától eltérő domborzaton haladunk, mivel kőzethatárt léptünk át, miközben egyre jobban érezzük a Balatoni Riviéra mediterrán jellegű hatását: kis szőlőbirtokok, népi jellegű pincék és présházak mellett haladunk el.
A bájos, dimbes-dombos táj mesél és magyarázatot ad nekünk a geológiai felépítésében rejlő domborzati változatosságáról, itt ismerkedünk meg a Veszprémi Márga különleges tulajdonságaival.
Pécsely központja is tartogat még számunkra geológiai-és kultúrtörténeti érdekességeket és látnivalókat: őszi geotúránkat a Zádor-forrásból eredő és táplálkozó Örvényesi-séd hídján átkelve, a református templom mögött a Dobogó-hegy útbevágásánál zárjuk, ahol a világosszürke Nosztori Mészkő tárul fel elénk, melyben tűzkőlencséket fedezünk fel. Hogy miért és hogyan is kerültek bele ezek a mészkőbe? Majd a tűzkőlencsék elmesélik nekünk…
Találkozási hely: Barnag, bolt, buszmegálló (Fő utca 69-70) GPS: 46.979135, 17.747056 Térkép itt Geotúra dátuma és időpontja: 2017. október 23. (hétfő), 10:00 óra Útvonal, főbb érintett látnivalók: Barnag – Zádorvár – Zádor-kút forrása – Pécsely, templom mögötti Dobogó-hegy útbevágása Geotúra hossza: 5-6 km Geotúra várható időtartama: 4,5 óra Geotúra nehézsége: könnyű Geotúra jellege: térítéses, részvételi díj(ak): felnőtt 850 Ft, gyerek 400 Ft
Előzetes jelentkezés: szükséges, módja: telefonon vagy e-mailen mobilszám + e-mail cím megadásával! A túra legalább 10 fő jelentkezése esetén indul! Jelentkezési határidő: a túrát megelőző napon 16:00 óráig Geotúra-vezető neve és elérhetőségei: Pardi Melinda földtudományi és geoturisztikai munkatárs, e-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
, telefonszám: +36 87 555 307, mobil: +36 70 469 22 96, weboldal: www.geopark.hu, Facebook oldal: http://www.facebook.com/Bakony.Balaton.Geopark.
További hasznos információ: Ez a geotúra "autómentes" túra, tehát túránk végén nem a kiindulási helyhez érünk vissza! Ezért célszerű – lehetőség szerint – autóbusszal érkezni Barnagra. A túra érkezési helyétől (Pécselyről) is autóbuszokkal lehet hazajutni, Veszpém felé Balatonfüreden át. A túra rövidsége miatt természetesen a túra útvonalán vissza lehet gyalogolni Barnagra önállóan, aki csak autóval tud érkezni oda. A jelentkezésnél ezt kérjük előre jelezni!
Buszjáratok Veszprémből Barnagra (közvetlen): Veszprém, autóbusz-állomás – Barnag, Fő utca, bolt: 9:00 –> 9:45
Buszjáratok Balatonfüredről Barnagra (veszprémi átszállással): Balatonfüred, autóbusz-állomás – Barnag, Fő utca, bolt: 8:10 –> 9:45
Buszjáratok Pécselyről Veszprémbe (balatonfüredi átszállással): Pécsely – Balatonfüreden át, Veszprém, autóbusz-állomás: 13:51 –>15:15; 15:00 –> 16:25
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő ruházat, esőkabát, túracipő, ennivaló, személyenként 1 liter folyadék. Javasolt: távcső
Időjárás-előrejelzés és radarkép: https://www.idokep.hu/idojaras/Barnag https://www.idokep.hu/radar
Online menetrendek az odautazás megszervezéséhez: Busz: www.menetrendek.hu | Vasút: www.mavcsoport.hu
Ezen a geotúrán felhasználható a geotúra-ajándékutalványunk!
A Bakony–Balaton Geopark irányító szervezete, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, idén ünnepli 20. évfordulóját. További programokért és érdekességekért kattints a logóra!
|