Sok tekintetben újszerű, kalandozó geotúrára várjunk azokat, akik vállalják, hogy nekivágjanak járatlan ösvényeknek, és kedvüket lelik abban, hogy rejtett titkok nyomába eredjenek. Utunk több szakaszán feladjuk a jelzett turistaút kényelmét egy kis kalandért, és azért, hogy többet láthassunk. A természetes ösvény, amit használni fogunk, kezdetben a Déli-Bakonyból a Magas-Bakonyba átvezető Aranyos-patak medre mentén, majd sziklakibúvások alkotta gerincen vezet az erdő mélyén. Herendtől néhány percre egy eredeti szépségében megőrzött fás legelő mellett veszünk búcsút autóinktól hogy néhány órára elfelejtsük a civilizációt. A Vejem-kő különleges hangulatú felhagyott kőfejtőjében, képzeletben elmerülünk a kréta időszaki tengerben, melynek kővé vált élővilágával, kézzel fogható, valóságos kapcsolatba kerülhetünk, és bizarr formákat fedezhetünk fel a sziklákban. Az Aranyos-patak medrét követve hatalmas gömbölyűre formált változatos színű és mintázatú kavicsokra bukkanunk, melyeknek egyenként is rendkívül izgalmas történetük van: kezünkbe foghatjuk az óriásivá nőtt egysejtűeket, melyek Szent László pénze néven vonultak be több nemzet mondavilágába, a vörös jáspisokat, a barna májopálokat tarthatunk az erdőbe beszűrődő napfény felé.
A Prédikálószék nevű különleges formájú monumentális sziklacsoportja mellett meghajolhatunk a természet szobrászművészete előtt, és egy rendkívül izgalmas ősföldrajzi eseménysort eleveníthetünk meg, melyhez pazar színek és izgalmas rajzolatú ősmaradványok tartoznak. Visszafelé a kényelmes jelzett turistaúton sétálva, aki nyitott rá meghallgathat egy-két gondolatot a hazai földtani természetvédelem napjainkban zajló előrelépéseiről, és mindannyiunk cselekvő felelősségéről, hogy mindezt a gazdagságot megőrizzük a következő nemzedékek számára. Geotúránk zárásaként megcsodálhatjuk az egykori legelőerdő faóriásait, melyek közül talán az út mellett őrt álló ős öreg bükkfa ikrek a legtiszteletreméltóbbak.
Semmilyen különleges képesség és felszerelés nem szükségeltetik, csak kíváncsiság és kalandvágy! Festői szépségű patakmeder, érintetlen erdő, fenséges sziklák, letűnt tengerek gazdag kőbe zárt élővilága fogadja azokat, akik veszik a bátorságot idegen világokba elmerülni!
Találkozási hely: Herend, Porcelán Múzeum parkolója GPS: 47.131663, 17.753386 Geotúra dátuma és időpontja: 2018. május 20. (vasárnap), 10:00 óra Útvonal (főbb érintett látnivalók): Geotúra hossza: 8 km Geotúra várható időtartama: 5 óra Geotúra nehézsége: könnyű-közepes Geotúra jellege: térítéses, részvételi díj(ak): felnőtt 850 Ft/fő, gyerek 400 Ft/fő Előzetes jelentkezés: szükséges, módja: telefonon vagy e-mailen A túra minimum 10 fő jelentkezése esetén indul! A túrára maximum 45 főt tudunk fogadni. Jelentkezési határidő: a túrát megelőző napon, május 19. 16:00 óráig Geotúra-vezető neve és elérhetőségei: Sárdy Julianna, a Bakony–Balaton Geopark geotúra-vezetője, mobiltelefonszám: +36 30 491 0061, e-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
, weboldal: www.geopark.hu, Facebook oldal: http://www.facebook.com/Bakony.Balaton.Geopark.
Szükséges felszerelés: időjárásnak megfelelő túraöltözet és túracipő (zárt, kirándulásra alkalmas, bejáratott, kényelmes, lehetőleg vízálló cipő), innivaló, ennivaló. Javasolt: fényképezőgép, távcső.
Online menetrendek az odautazás megszervezéséhez: Busz: www.menetrendek.hu | Vasút: www.mavcsoport.hu
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy ez a geotúránk csoportok számára egész évben megrendelhető!
A Nyitott Balaton további programjaiért kattints a képre!
|