Geotúrák Sümeg térségében
Ma emberlakta táj, egykor ősi tengerek mosták e hegyek partjait…
Ez a térség a magyar geológusok „mekkája” – közel 150 éve zarándokolnak ide tanulmányozni a hihetetlenül gazdag földtani képződményeket. Évtizedeken keresztül itt zajlottak az egyetemi diákság nyári, egy hónapos terepgyakorlatai is. A történet azonban jóval korábban kezdődött…
5000 éve már a köveket jól ismerő ősi tűzkőbányászok vájták agancsszerszámaikkal a sümegi Mogyorós-domb értékes nyersanyagát. Később kelta harcosok keresték a vasat, majd római légiók törték a követ a térséget átszelő utakhoz. Évszázadokon át számos mészkőfejtő termelte a középkori vár és a házak építőanyagát. Csabrendek „Kőkatlanában” fogalmat alkothatunk ennek méreteiről.
A kőbányászatnak köszönhetjük a híressé vált ősmaradványokat is. A „sümegi ősteknős” kréta kortársai pogácsa formájú korallok, tülök alakú kagylók voltak. Félméteres tornyos csigák, kéttenyérnyi osztrigák, kalapnyi tengeri sünök éltek az eocén tengerben, és akkor még nem is szóltunk a sümegi Vár-hegyet alkotó sok milliárdnyi tengeri liliomról.
A Rendeki-hegy lábát három tenger (bádeni, szarmata, pannon) mosta a harmadidőszakban, de előtte még hatalmas kőgörgetegeket sodró, vad folyó kanyargott ezen a vidéken. A Pannon-tóból szigetként kimagasló sümegi Vár-hegy körül gyöngykavicsot őrölt a hullámverés. Pár millió éve tűzhányók fénye világította be a délnyugati égboltot, majd a jégkor fagyos szelei csiszolták fényesre és élesre a tundra kvarckavicsait. Nem is oly rég langyos karsztforrások ontották vizüket a Marcalt tápláló Meleg-vízbe.
Jóval-jóval korábban a Tethys sós vizében képződött a Fődolomit és a híres Dachsteini Mészkő. Nyirád környékén pedig trópusi mállásból származó vörös bauxit borította be az ősi karsztos felszínt 60 millió éve.
A geotúrák résztvevői e tömérdek geológiai kincsről még sok mindent megtudhatnak, ha meglátogatják a Fehér-kövek erdőrezervátumát és a Sintérlapi kőfejtőt is.
Sümeg térségében az alábbi geotúra-vezetőink szolgáltatásait ajánjuk Önnek (a geotúra-útvonal kínálatról, árakról, feltételekről stb. a bemutatkozó szövegek alatti elérhetőségeken tud tájékozódni):
Czibula György
Kő kövön MARAD...
Sümegen számtalan csoda vár az odalátogatóra. Nem, nem a Ferences templom Szűz Mária kegyszobrára, nem a sümegi vár páratlanul gazdag történelmére, nem a püspöki palotára, és még csak nem is a plébániatemplom freskóira gondolok. A város és környéke már évtizedekkel ezelőtt felkerült a geológusok térképére is! A bevezetőben leírt számos földtani érték először a hazai és nemzetközi földtudomány, majd a későbbiekben a nagyközönség számára is bemutatkozott cikkek, monográfiák, illetve leírások és vezetőfüzetek révén. A régi nagy hírnév aztán mintha megkopott volna, de hála a közelmúlt fejlesztéseinek, a turisták immár modern eszközökkel, ismét fedezhetik fel a földtani értékeket. Megújult és kiállítással bővült a Mogyorós-dombi Földtani Bemutatóhely, tanösvény létesült innét a Sintérlapi kőfejtőig, a Ramasetter Ház Látogatóközpont izgalmas terekkel bővült. Ha valaki az eldugott helyszíneket keresi, akkor a közelmúltban, Csabrendeken felavatott Kőkatlan tanösvényt vegye célba. Ezt a felfedezést kívánom segíteni, ha velem túrázik a vidéken!
Szerelmem a Bakony. Húszas éveim végén ez a nagy szerelem hozott a Pápa melletti Döbröntére. A szerelem azóta is tart. Ennek jegyében megalakítottuk a Bakonyalja Barátai (BAB) Egyesületet és létrehoztuk a Szarvasház Turistaházat és Oktatóközpontot. Az ide látogató elsősorban általános és középiskolás korosztály számára erdei iskolai programokat, kézműves foglalkozásokat és túrákat szervezünk. Ezen kívül szívesen látunk baráti társaságokat, családokat is a házban. Programbázisunk immár hagyományos elemei a geotúrák, melyekről bővebb információt az alábbi elérhetőségeken tudunk adni.
E-mail: szarvashaz kukac szarvashaz pont hu
Weboldal: https://szarvashaz.hu/
Telefon: +36 30 919 5868
Mácsány Zsuzsanna
Sümeg említésekor a méltán híres vár látványa mindenkinek felrémlik, de a tájat uraló várhegy környezetében számtalan más érdekesség bújik még meg. A bányászat sokféle módon hagyta itt nyomát, ami által a földtan – egyfajta fűszerként – még izgalmasabb „ízt” ad a kirándulásoknak. A sok éve felhagyott művelés réven ugyanakkor egy érintetlen vidék élményét nyújtják az erdők, rétek.
Magam a természetben otthonosan mozgok gyerekkorom óta. A kirándulások, túrák, hegymászás, terepfutás az életem része. Magyarországon legtöbbet a Balaton-felvidéken, a Bakonyban és a Pilisben jártam, de a világ számos nemzeti parkjába is eljutottam.
Célom, hogy minél több ember újra megérezhesse a felfedezések örömét és azt a nyugalmat, erőt, energiát, amit a természetből meríthetünk.
Ismerjük meg együtt környezetünk, természetünk értékeit és tudjuk meg, milyen titkokat rejthet egy csepp kő!
E-mail: egycseppko kukac gmail pont com
Facebook: www.facebook.com/egycseppko
Weboldal: www.egycseppko.hu
Telefon: +36 30 238 8570